Değerli Meslektaşım,

Dört yıl sonra tekrar merhaba.
Kısa adı ile Meme Toplantıları’nı yeniden başlatıyoruz. Toplantılarımız bundan sonra Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nın eğitim programının bir parçası olacak.
1998 yılında toplantılarımıza başlarken dört ana amacımız vardı:

  • Meme kanserinin çeşitli yönlerinin rahatça tartışılabildiği bir ortam yaratmak.
  • Küçük merkezlerde veya sınırlı imkanlarla çalışan arkadaşlarımızın, başkalarının günlük uygulamalarını danışacakları olanağa kavuşmaları.
  • Deneyimli kişilerin genel uygulamaya katkı sağlamaları ve bunun yanında karşı tartışma ile öz değerlendirme yapabilmeleri.
  • Seyrek rastlanır olguların paylaşılması.

Yıllar içinde bu ihtiyaçların ağırlıkları elbette değişti ama tümü ile ortadan kalkmadı. Tümör tartışma toplantıları birçok kurumda artık rutin yapılıyor ve çok yararlı oluyor. Yukarıda koyduğumuz prensipleri koruyarak toplantılarımızın gene de amacına ulaşacağını zannediyorum.

Eski toplantılarımızda zaman içinde dışarıdan gelen olgu oranı çok azalmıştı. En basit olgu dahi eğiticidir veya o olgudan yola çıkarak çok şey tartışılabilir. Gelen olguların sık rastlanan olması bir sakınca değildir. Sunumun mutlaka tüm detayı gösteren görsellerle sunulması da gerekmez. Gelen olgu sayısı fazla ise hızlanırız. Olgu getirmekte cömert davranmanızı rica ediyorum.

Gündem son yıllarda cerrahi için aksillaya yaklaşım, radyasyon onkolojisi için lenfatik ışınlama endikasyonu, hangi olguda hangi seviyelerin ışınlanacağı, üst aksilla ve mammaria interna ışınlamasının sağkalıma etkileri yayınları ve tartışmaları ile belirleniyor. Zannederim bizim toplantılarımızda da bu konu, olgu bazında sıkça işlenecektir. Bu konudaki belirsizliğin veya kararlılığın hangi boyutta olduğunu kabaca belirlemek amacı ile cerrahi ve radyasyon onkolojisi için 2 ayrı anket bu mektupla beraber size ulaştı. Lütfen dalınızla ilgili olan anketi, seçiminizi istediğiniz şekilde işaretleyerek ( boyama, yıldız veya artı koyma, italiğe çevirme veya altını çizme ) mümkün olduğunca çabuk gönderiniz. İsim koymanız gerekli değildir. Sadece eğilimin görülmesi amaçlanmaktadır.

Bu yılki ilk toplantımız alıştığımızdan biraz farklı başlayacak. 1998 yılında toplantılarımızı törensel bir açılışla başlatmıştık. Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu oturum başkanlığını yapmış, Prof. Dr. Erol Düren, Prof. Dr. Reha Uzel ve Prof. Dr. Bülent Berkarda dallarının duayeni olarak ilk konuşmaları yapmışlardı. Hocalarımız ricamızı kırmadı ve ilk toplantıda yine aramızda olacaklar Kısa bir onursal oturum ile başlayacağız.

Anket sonuçları sunulduktan sonra 30 dakikalık bir konuşma yapılacak. Konuşmanın ana planı bu konuda önemli çalışmaların irdelenmesidir. Karar belirleyici bir sunum olmayacaktır. Son 40 dakika konunun serbest tartışılmasına ayrılmıştır.

Maalesef eski toplantılarımıza ait e-posta adresleri güncelliğini yitirdi. Toplantılarımızın sadece patolog, radyolog, cerrah, radyasyon ve medikal onkologlarına açık olduğunu hatırda tutarak, ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza iletiniz ve anketi doldurmalarını isteyiniz. Duyurunun daha çok sizlerin iletisi ile sağlanacağını zannediyoruz.

İlk toplantımız 12.03.2015 perşembe günü Dedeman Oteli, Gayrettepe’ de yapılacak. Lütfen ajandanıza kaydediniz. Önümüzdeki günlerde ilk duyurumuzu yine dijital ortamda göndereceğiz. Web sitemiz de kısa zamanda www.memetoplantilari.org adresi ile açılmış olacak. Sonraki toplantılar yine perşembe günleri 16 Nisan , 8 Ekim ve 17 Aralık tarihlerinde yapılacaktır. 

Desteğinizin yanımızda olmasını diliyoruz.

Saygılarımla.

Ahmet ÖBER

Dosya halinde indirmek için tıklayınız